Avada - en to da_DK translation catalogue (280 entries)

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
da_DK: Ups, denne side kunne ikke findes!

en: Search Our Website
da_DK: Søg på vores hjemmeside

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
da_DK: Kan du ikke finde det du mangler? Lav en søgning nedenunder!

en: Search for:
da_DK: Søg efter:

en: Search the Forum...
da_DK: Søg på Forum..

en: In reply to:
da_DK: Som svar på:

en: Topic:
da_DK: Emne:

en: in group forum
da_DK: i gruppens forum

en: in forum
da_DK: i forum

en: in reply to:
da_DK: Som svar på:

en: No Comments
da_DK: Ingen kommentarer

en: One Comment
da_DK: En kommentar

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Next
da_DK: Næste

en: Comments are closed.
da_DK: Der er lukket for kommentarer.

en: Name (required)
da_DK: Navn (påkrævet)

en: Name
da_DK: Navn

en: Email (required)
da_DK: Email (påkrævet)

en: Email
da_DK: E-mail

en: Website
da_DK: Webside

en: Comment...
da_DK: Kommentar...

en: Leave A Comment
da_DK: Læg en kommentar

en: Log out of this account
da_DK: Log ud af denne konto

en: Post Comment
da_DK: Send kommentar

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Pages
da_DK: Sæt flueben i boksen for at vise sociale ikoner på produkt siderne, fjern fluebenet for at slå det fra.

en: Products
da_DK: Produkter

en: Sliders
da_DK: Alle Sliders

en: Theme Options
da_DK: Avada tema valg

en: All
da_DK: Alle

en: Preview
da_DK: Forhåndsvisning

en: Install
da_DK: Installer

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Facebook Group
da_DK: Facebook

en: Learn More
da_DK: Lær mere

en: Home URL:
da_DK: Hjem

en: SUHOSIN Installed:
da_DK: Ikke installeret

en: ZipArchive:
da_DK: Daglige Arkiver:

en: WP Remote Post:
da_DK: Beslægtede indlæg

en: Not Installed
da_DK: Ikke installeret

en: Cancel
da_DK: Annuler

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Custom CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: CSS Code
da_DK: CSS Kode

en: Related Posts
da_DK: Beslægtede indlæg

en: Related Projects
da_DK: Relaterede Projekter

en: My Account
da_DK: Min konto

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Remember Me
da_DK: Husk mig

en: Log In
da_DK: Log ind

en: Cart
da_DK: Indkøbskurv

en: View Cart
da_DK: Vis indkøbskurv

en: Checkout
da_DK: Gå til betaling

en: Search
da_DK: Søg

en: No Slider
da_DK: Højden af Slideren i pixel.

en: Install Plugins
da_DK: Installer plugins

note: translators: %1$s = plugin name(s) translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
da_DK: Installerer plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
da_DK: Noget gik galt med pluginet API.

en: Return to Required Plugins Installer
da_DK: Tilbage til Påkrævede Plugins Installering

en: Plugin activated successfully.
da_DK: Plugin aktiveret uden fejl.

note: translators: %1$s = dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %s
da_DK: Alle plugins installeret og aktiveret med succes. %s

en: Sucessfully imported demo data!
da_DK: Demo data er importeret med succes!

en: Our site is currently undergoing scheduled maintenance. Please try again in a moment.
da_DK: Vi er ved at opdatere websitet. Prøv venligst igen senere.

en: Currently updating the Avada Theme. Your site will be accessible once the update finishes
da_DK: Avada er ved at blive opdateret. Dit website virker igen så snart opdateringen er færdig.

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Avada
da_DK: Sæt flueben i boksen for at deaktivere Avada stil og brug standard Revilution Slider stilen.

en: Update
da_DK: Opdatér

en: Home
da_DK: Hjem

en: Tag:
da_DK: <strong>ADVARSEL:</strong> Sletning af Tag kan ikke fortrydes.

en: Search:
da_DK: Søg

en: 404 - Page not Found
da_DK: 404 - Side ikke fundet

note: translators: Number.
en: Post count: %s
da_DK: Antal indlæg: %s

en: Need a new search?
da_DK: Har du brug for en ny søgning?

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
da_DK: Hvis du ikke fandt det du søgte, så prøv en ny søgning!

en: Default Style
da_DK: Standard rækkefølge

en: Select Widget Area
da_DK: Vælg Widget område

en: Mega Menu Number of Columns
da_DK: Mega Menu antal spalter

en: Mega Menu Widget Area
da_DK: Mege Menu Widget område

en: Edit
da_DK: Rediger

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
da_DK: %s (Ugyldig)

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
da_DK: %s (Venter)

en: sub item
da_DK: Underpunkt

en: Edit Menu Item
da_DK: Rediger Menupunkt

en: Navigation Label
da_DK: Navigations Label

en: Title Attribute
da_DK: Title Attribut

en: Open link in a new window/tab
da_DK: Åben link i nyt vindue/fane

en: CSS Classes (optional)
da_DK: CSS klasse (valgfrit)

en: Link Relationship (XFN)
da_DK: Link relationer (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
da_DK: Beskrivelsen vil blive vist i menuen, hvis det valgte tema understøtter dette.

en: Move
da_DK: Flyt

en: Up one
da_DK: En op

en: Down one
da_DK: En ned

en: To the top
da_DK: Til toppen

en: Go to...
da_DK: Gå til...

en: Shopping Cart
da_DK: Indkøbskurv

en: Details
da_DK: Detaljer

note: translators: the Date.
en: Date: %s
da_DK: Dato: %s

en: Topics:
da_DK: Emner:

en: Default
da_DK: Standard

en: Below
da_DK: Du kan benytte knapperne herunder til at lave backup af dine nuværende indstillinger, og genskabe disse på et senere tidspunkt. Dette er brugbart hvis du vil eksperimentere med indstillingerne men ønsker at kunne genskabe de gamle igen.

en: Hide
da_DK: Skjul lag i editor.

note: translators: %1$s: Comment date. %2$s: Comment time.
en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en:  - Edit
da_DK: - Ret

en:  - Reply
da_DK: - Svar

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar venter på godkendelse.

en: Install Required Plugins
da_DK: Installer påkrævede plugins

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
da_DK[0]: Installerer plugin: %s
da_DK[1]: Installerer plugin: %s

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
da_DK[0]: Plugin aktivering fejlede.
da_DK[1]: Plugin aktivering fejlede.

en: Return to the Dashboard
da_DK: Tilbage til Dashboard

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
da_DK: Alle plugins blev installeret og aktiveret. %1$s

en: Dismiss this notice
da_DK: Luk denne besked

en: Update Required
da_DK: Påkrævet

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: WordPress Repository
da_DK: WordPress Repository-arkiv

en: External Source
da_DK: Eksternt link

en: Pre-Packaged
da_DK: Pre-pakket

en: Installed But Not Activated
da_DK: Installeret men ikke aktiveret

en: Requires Update
da_DK: Påkrævet

en: Update recommended
da_DK: Anbefalet

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Henter installations-pakke fra <span class="code">%s</span>&#8230;
da_DK[1]: Henter installations-pakke fra <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Installed version:
da_DK: Installer plugins

en: Available version:
da_DK: Tilgængelig som restordre

en: Source
da_DK: Kilde

en: Plugin activation failed.
da_DK: Plugin aktivering fejlede.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
da_DK: Der skete en fejl under installationen af %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
da_DK: Installationen af %1$s fejlede.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Forløbet med installation og aktivering starter. Dette kan tage noget tid på visse systemer, så vær venligst tålmodig.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
da_DK: %1$s installeret og aktiveret uden fejl.

en: Show Details
da_DK: Vis detaljer

en: Hide Details
da_DK: Skjul detaljer

en: All installations and activations have been completed.
da_DK: Alle installationer og aktiveringer er fuldendt.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer og aktiverer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installationen starter. Dette kan tage noget tid på visse systemer, så vær venligst tålmodig.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
da_DK: %1$s blev installeret korrekt.

en: All installations have been completed.
da_DK: Alle installationer er fuldendt

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Border Color
da_DK: Formular Tekst Farve

en: Continue
da_DK: Fortsæt

note: translators: The search query.
en: Search results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Error 404 Page
da_DK: Fejl 404 side

note: translators: Date.
en: Daily Archives: %s
da_DK: Daglige Arkiver: %s

note: translators: Date.
en: Monthly Archives: %s
da_DK: Månedlige arkiver: %s

note: translators: Date.
en: Yearly Archives: %s
da_DK: Årlige Arkiver: %s

en: Back to Parent Page
da_DK: Tilbage til siden over

en: Please enter correct details for this required field.
da_DK: Indtast venligst korrekte oplysninger i dette påkrævede felt.

en: Email Address
da_DK: E-mail Adresse

en: Product
da_DK: Produkt

en: Submit
da_DK: Send

en: Loading the next set of posts...
da_DK: Indlæser de næste indlæg...

en: No Icons
da_DK: Formular Baggrunds Farve

en: Show
da_DK: Vis

en: 0 Comments
da_DK: 0 Kommentarer

en: 1 Comment
da_DK: 1 Kommentar

en: Pages:
da_DK: Sæt flueben i boksen for at vise sociale ikoner på produkt siderne, fjern fluebenet for at slå det fra.

en: Enable Sticky Header
da_DK: Deaktivere CSS Animationer

en: Price
da_DK: Pris

en: Image
da_DK: Vælg dias billede

en: Font Size
da_DK: Tekst Størrelse

en: Delete
da_DK: Slet

en: Code
da_DK: Har du en kupon-kode?

en: Failed to import %s %s
da_DK: Kunne ikke importere %s %s

en: Sorry, there has been an error.
da_DK: Dine indstillinger er blevet opdateret

en: Invalid file type
da_DK: Ugyldig fil-type

en: Slide
da_DK: Animér begyndende dias

en: Title
da_DK: Titel

en: Email address
da_DK: E-mail adresse

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Post
da_DK: Skriv kommentar

en: Background
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background Image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Full Width
da_DK: Fuld bredde

en: Project URL
da_DK: Projekt URL

en: Show Author
da_DK: Vis Forfatter

en: Show Comments
da_DK: Ingen kommentarer

en: Advanced
da_DK: Advanceret

en: Post Title
da_DK: Indlægs Title

en: Author Info Box
da_DK: Forfatter Info Boks

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Date Format
da_DK: Dato Format

en: Google Map
da_DK: Markere feltet for at deaktivere google map.

en: Info Box Text Color
da_DK: Info Boks Tekst Farve

en: Custom Marker Icon
da_DK: Brugerdefineret Marker Ikon

en: Thumbnail Width
da_DK: Thumbnail Brede

en: Controls the background color for the events calendar filter bar.
da_DK: Styre baggrunds farven i fomular felter.

en: Related Posts / Projects
da_DK: Relaterede Projekter

en: Related Posts / Projects Speed
da_DK: Relaterede Projekter

en: Form Background Color
da_DK: Formular Baggrunds Farve

en: Controls the background color of form fields.
da_DK: Styre baggrunds farven i fomular felter.

en: Form Text Color
da_DK: Formular Tekst Farve

en: top right
da_DK: Øverst til højre

en: Animation Speed
da_DK: Animations Hastighed

en: Background Opacity
da_DK: Baggrunds Gennemsigtighed

en: Social Sharing
da_DK: Social Deling

en: Sticky Header Logo
da_DK: Slider Brede

en: Main Menu Item Padding
da_DK: Rediger Menupunkt

en: Mega Menu Item Divider
da_DK: Mege Menu Widget område

en: Project Details
da_DK: Projekt detaljer

en: Date
da_DK: Dato

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Social Media
da_DK: Sociale Medier

en: Share This Story, Choose Your Platform!
da_DK: Del denne historie, Vælg din platform!

en: WooCommerce
da_DK: Woocommerce

en: Previous Post
da_DK: Forrige indlæg

en: Next Post
da_DK: Næste indlæg

en: Couldn't find what you're looking for!
da_DK: Kunne ikke finde det du leder efter!

en: Oops!
da_DK: Uups!

en: Try again
da_DK: Prøv igen

en: If you want to rephrase your query, here is your chance:
da_DK: Hvis du vil omformulere din søgning, så er din chance her:

en: Search ...
da_DK: Søg ...

note: translators: The link.
en: About the Author: %s
da_DK: Om forfatteren: %s

en: This author has not yet filled in any details.
da_DK: Denne forfatter har endnu ikke udfyldt nogle detaljer.

note: translators: The user.
en: About %s
da_DK: Om %s

en: Edit profile
da_DK: Rediger profil

en: Read More
da_DK: Læs mere

en: Load More Posts
da_DK: Se flere indlæg

en: View Larger Image
da_DK: Se større billede

en: Share On Facebook
da_DK: Del på Facebook

en: Tweet This Product
da_DK: Tweet dette produkt

en: Pin This Product
da_DK: Pin dette produkt

en: Billing Address
da_DK: Faktura adresse

en: Shipping Address
da_DK: Forsendelses adresse

en: Additional Information
da_DK: Yderligere information

en: Review &amp; Payment
da_DK: Oversigt &amp; Betaling

en: Have A Promotional Code?
da_DK: Har du en rabat-kode?

en: Coupon code
da_DK: Kupon-kode

en: Apply coupon
da_DK: Anvend rabatkode

en: Select a country&hellip;
da_DK: Vælg et land&hellip;

en: State / county
da_DK: Stat / Amt

en: Select a state&hellip;
da_DK: Vælg en stat&hellip;

en: City
da_DK: By

en: Postcode / ZIP
da_DK: Postnr.

en: Update totals
da_DK: Opdater Totaler

en: Default Order
da_DK: Standard rækkefølge

en: Popularity
da_DK: Popularitet

en: Rating
da_DK: Bedømmelse

note: translators: Name, Price, Date etc. translators: Relevance, Price, Date etc.
en: Sort by %s
da_DK: Sortér efter %s

en: Ascending order
da_DK: Stigende rækkefølge

en: Descending order
da_DK: Faldende rækkefølge

note: translators: Number. translators: Number of products.
en: Show <strong>%s Products</strong>
da_DK: Vis <strong>%s produkter</strong>

en: View as grid
da_DK: Vis som gitter

en: View as list
da_DK: Vis som liste

en: Update cart
da_DK: Opdater kurv

en: Out of stock
da_DK: Udsolgt

en: Search...
da_DK: Søg...

note: translators: %1$s: Username. %2$s: Username (same as %1$s). %3$s: "Sign Out" link.
en: Hello %1$s (not %2$s? %3$s)
da_DK: Hej %1$s (ikke %2$s? %3$s)

en: Sign Out
da_DK: Log ud

en: Hello
da_DK: Hej

en: Order details
da_DK: Detajler om ordrern

en: Customer details
da_DK: Kundeoplysninger

en: Phone:
da_DK: Telefon:

en: Find out more
da_DK: Se mere

en: Find Out More
da_DK: Se mere

en: Related %s
da_DK: Relaterede %s

en: days
da_DK: dage

en: hours
da_DK: timer

en: sec
da_DK: sek

en: There are no upcoming %s at this time.
da_DK: Der er ingen kommende %s på nuværende tidspunkt.

en: No upcoming %s.
da_DK: Ingen kommende %s.

en: %s Navigation
da_DK: Navigations Label

en: View All %s
da_DK: Se alle %s

en: Quantity
da_DK: Antal

en: Available on backorder
da_DK: Tilgængelig som restordre

en: Remove this item
da_DK: Fjern denne

en: Your order
da_DK: Din bestilling

en: Subtotal
da_DK: Subtotal for kurv

en: Pay
da_DK: Betal

en: Thank you. Your order has been received.
da_DK: Mange Tak. Din bestilling er blevet modtaget.

en: Date:
da_DK: Dato:

en: Payment method:
da_DK: Betalingsmetode:

en: This product is currently out of stock and unavailable.
da_DK: Dette produkt er i øjeblikket udsolgt og er derfor ikke tilgængeligt.

en: Clear selection
da_DK: Nulstil valg

note: Author of the plugin/theme
en: ThemeFusion
da_DK: Avada tema valg

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contact
da_DK: Kontakt

[ctx: by author]
en: by %s
da_DK: %1$s at %2$s
