Avada - en to fr_FR translation catalogue (147 entries)

en: Parent Slide:
fr_FR: Diapositive parente:

en: Add or Edit Slides
fr_FR: Ajouter ou éditer les diapositives

en: Add New Slide
fr_FR: Ajouter une nouvelle diapositive

en: Edit Slide
fr_FR: Editer une diapositive

en: Update Slide
fr_FR: Mettre à jour une diapositive

en: Search Slide
fr_FR: Rechercher une diapositive

en: Not found
fr_FR: Non trouvé

en: Not found in Trash
fr_FR: Non trouvé dans la corbeille

en: Fusion Sliders
fr_FR: Fusions Sliders

en: Add or Edit Sliders
fr_FR: Ajouter ou éditer des sliders

en: All Sliders
fr_FR: Tous les Sliders

en: Parent Slider:
fr_FR: Slider parent :

en: New Slider Name
fr_FR: Nouveau nom de Slider

en: Add Slider
fr_FR: Ajouter un Slider

en: Edit Slider
fr_FR: Editer le Slider

en: Update Slider
fr_FR: Mettre à jour le Slider

en: Separate sliders with commas
fr_FR: Séparer les sliders avec des virgules

en: Search Sliders
fr_FR: Rechercher des sliders

en: Add or remove sliders
fr_FR: Ajouter ou supprimer des sliders

en: Choose from the most used sliders
fr_FR: Choisir parmi les sliders les plus utilisés

en: Not Found
fr_FR: Non trouvé

en: Export / Import
fr_FR: Exporter / Importer

en: No file to import.
fr_FR: Pas de fichier à importer.

en: Clone this slide
fr_FR: Dupliquer cette diapositive

en: Clone
fr_FR: Dupliquer

en: Clone this slider
fr_FR: Dupliquer ce diaporama

en: No slide to clone.
fr_FR: Pas de diapositive à dupliquer.

en: Slider Size
fr_FR: Taille du diaporama

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Controls the width of content, In pixels, ex: 850px. Leave blank for site width.
fr_FR: Rayon des icônes encadrées. En pixels (px), par ex: 1px, ou "arrondi". Laisser vide pour utiliser les options du thème.

en: Full Screen Slider
fr_FR: Slider plein écran

en: Check this option if you want full width and height of the screen.
fr_FR: Cochez cette option si vous souhaitez toute la largeur et la hauteur de l'écran.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Parallax Scrolling Effect
fr_FR: Effet de défilement parallaxe

en: Check this box to have a parallax scrolling effect, this ONLY works when assigning the slider in page options. It does not work when using a slider shortcode. With this option enabled, the slider height you input will not be exact due to negative margin which is based off the overall header size. ex: 500px will show as 415px. Please adjust accordingly.
fr_FR: Cochez cette case pour avoir un effet de défilement parallaxe. Cela fonctionne UNIQUEMENT lors de l'assignation du slider dans la page des options. Cela ne fonctionne pas lorsque vous utilisez un slider en mode shortcode. Avec cette option activée, la hauteur du slider saisie ne sera pas exacte en raison de la marge négative basée sur la taille globale de l'en-tête. Par ex : 500px ne montrera que 415px. Merci d'ajuster en conséquence.

en: Display Navigation Arrows
fr_FR: Afficher les flèches de navigation

en: Check this box to display the navigation arrows.
fr_FR: Cochez cette case pour afficher les flèches de navigation.

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Check this box to autoplay the slides.
fr_FR: Cochez cette case pour activer la lecture automatique des diapositives.

en: Slide Loop
fr_FR: Boucle de slides

en: Check this box to have the slider loop infinitely.
fr_FR: Cochez cette case pour obtenir une boucle de slider infinie."

en: Title
fr_FR: Titre

en: Slideshow Speed
fr_FR: Diaporama

en: Controls the speed of the slideshow. 1000 = 1 second.
fr_FR: Contrôle la vitesse du diaporama. 1000 = 1 seconde.

en: Animation Speed
fr_FR: Durée de l'animation

en: Controls the speed of the slide transition from slide to slide. 1000 = 1 second.
fr_FR: Contrôle la durée de transition entre 2 diapositives. 1000 = 1 seconde.

en: The type of animation when slides rotate.
fr_FR: Type d'animation quand les diapositives tournent.

en: Export and Import Fusion Sliders
fr_FR: Exporter et importer les Fusion Sliders

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export All Sliders
fr_FR: Exporter tous les sliders

en: Choose a file from your computer:
fr_FR: Choisir un fichier à partir de votre ordinateur:

en: Loading...
fr_FR: Chargement…

en: Elastic Slider
fr_FR: Slider élastique

en: View Slides
fr_FR: Voir les diapositives

en: Add or Edit Groups
fr_FR: Ajouter ou Editer des groupes

en: All Groups
fr_FR: Tous les groupes

en: Parent Group:
fr_FR: Groupe parent:

en: New Group Name
fr_FR: Nouveau nom de groupe

en: Add Groups
fr_FR: Ajouter des groupes

en: Edit Group
fr_FR: Editer un groupe

en: Update Group
fr_FR: Mettre à jour un groupe

en: Separate groups with commas
fr_FR: Séparer les groupes avec des virgules

en: Search Groups
fr_FR: Rechercher des groupes

en: Add or remove groups
fr_FR: Ajouter ou supprimer des groupes

en: Choose from the most used groups
fr_FR: Choisir parmi les groupes les plus utilisés

en: Small
fr_FR: Petit

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Large
fr_FR: Grand

en: No
fr_FR: Non

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Center
fr_FR: Centre

en: Right
fr_FR: Droite

en: Recent Works
fr_FR: Travaux récents

en: Email Address
fr_FR: Adresse email

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Top
fr_FR: Haut

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Classic
fr_FR: Classique

en: Hover
fr_FR: Survol

en: Click
fr_FR: Clic

en: All
fr_FR: Tous

en: Toggles
fr_FR: Basculements

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Exclude Categories
fr_FR: Exclure les catégories

en: Divider Line
fr_FR: Couleur du diviseur

en: Choose to display a divider line between each item.
fr_FR: Afficher un séparateur entre l'icône et le texte.

en: Title Size
fr_FR: Taille du titre

en: Set the size of the icon. In pixels (px), ex: 13px.
fr_FR: Choisir le rayon de la lettrine encadrée. En pixels (px), par ex: 1px ou "arrondi".

en: Icon Color
fr_FR: Couleur de l'iicône

en: CSS Class
fr_FR: Classe CSS

en: Add a class to the wrapping HTML element.
fr_FR: Ajouter une classe au conteneur HTML

en: General
fr_FR: Général

en: CSS ID
fr_FR: Identifiant CSS

en: Add an ID to the wrapping HTML element.
fr_FR: Ajouter un identifiant au conteneur HTML.

en: Slider Name
fr_FR: Nom du Slider

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: View Project
fr_FR: Voir le projet

en: Load More Posts
fr_FR: Charger plus d’articles

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Number of Columns
fr_FR: Nombre de colonnes

en: Column Spacing
fr_FR: Espacement des colonnes

en: Boxed
fr_FR: Encadré

en: Unboxed
fr_FR: Pas de cadre

en: Excerpt Length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Pagination Type
fr_FR: Type de pagination

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Carousel
fr_FR: Carroussel

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Picture Size
fr_FR: Taille de l'image

en: fixed = width and height will be fixed <br />auto = width and height will adjust to the image.
fr_FR: fixe = la largeur et la hauteur seront fixes <br /> auto = la largeur et la hauteur seront adaptées à l'image.

en: No Style
fr_FR: Aucun style

en: Single Border Solid
fr_FR: Simple bordure pleine

en: Double Border Solid
fr_FR: Double bordure pleine

en: Single Border Dashed
fr_FR: Simple bordure tirets

en: Double Border Dashed
fr_FR: Double bordure tirets

en: Single Border Dotted
fr_FR: Simple bordure pointillée

en: Double Border Dotted
fr_FR: Double bordure pointillée

en: Shadow
fr_FR: Ombre

en: Posts Per Page
fr_FR: Articles par page

en: Show Filters
fr_FR: Afficher les filtres

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Infinite Scrolling
fr_FR: Défilement infini

en: Strip HTML
fr_FR: Supprimer le code HTML

en: Animation Type
fr_FR: Type d'animation

en: Direction of Animation
fr_FR: Sens de l'animation

en: Select the incoming direction for the animation.
fr_FR: Sélectionner la direction d'entrée de l'animation.

en: Speed of Animation
fr_FR: Durée de l'animation

en: Type in speed of animation in seconds (0.1 - 1).
fr_FR: Saisir la durée de l'animation en secondes (0,1 à 1).

en: Your Content Goes Here
fr_FR: Insérer votre contenu Ici

en:  View Project
fr_FR: Voir le projet

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Project Description
fr_FR: Description du projet

en: Project Details
fr_FR: Détails du projet

en: Skills Needed:
fr_FR: Compétences requises :

en: Categories:
fr_FR: Catégories:

en: Tags:
fr_FR: Mots-clés:

en: Project URL:
fr_FR: URL du projet :

en: Copyright:
fr_FR: Copyright :

en: By:
fr_FR: Par :

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Fusion Core
fr_FR: Fusion Slider

note: Author of the plugin/theme
en: ThemeFusion
fr_FR: Options du thème

[ctx: Post Type General Name]
en: FAQs
fr_FR: F.A.Q.

[ctx: Post Type Singular Name]
en: FAQ
fr_FR: F.A.Q.
