Avada - en to ja translation catalogue (578 entries)

en:  - Edit
ja: - 編集

en:  - Reply
ja: - 返信

en: %1$s at %2$s
ja: %2$s の %1$s を

en: %1$s installed and activated successfully.
ja: %1$s が正常にインストールされ、有効化されました。

en: %1$s installed successfully.
ja: %1$s が正常にインストールされました。

en: %s (Invalid)
ja: %s (無効)

en: %s (Pending)
ja: %s (保留中)

en: %s Navigation
ja: ナビゲーションラベル

en: 0 Comments
ja: 0 コメント

en: 1 Comment
ja: 1 コメント

en: 100% Background Image
ja: 100% 背景画像

en: 100% Footer Width
ja: 100% フッター幅

en: 100% Header Width
ja: 100% ヘッダー幅

en: 404 - Page not Found
ja: 404 - ページが見つかりません

en: Above
ja: 上

en: Activate
ja: 有効化する

en: Active
ja: アクティブ

en: Additional Information
ja: 追加情報

en: Adjust the button shortcode parameters for the first button.
ja: 最初のボタン用のボタンショートコードパラメータを調整する

en: Adjust the button shortcode parameters for the second button.
ja: 2番目のボタン用のボタンショートコードパラメータを調整する

en: Advanced
ja: 詳細

en: All
ja: すべて

en: All installations and activations have been completed.
ja: すべてのインストールと有効化が完了しました。

en: All installations have been completed.
ja: すべてのインストールが完了しました。

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ja: すべてのプラグインが正常にインストール、有効化されました。 %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
ja: すべてのプラグインがインストールされ、正常に有効化されました。 %s

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ja: <strong>%2$s</strong>%1$s のインストール中にエラーが発生しました。

en: Animation Speed
ja: アニメーションスピード

en: Apple iPad Icon Upload
ja: Apple iPad 用アイコンのアップロード

en: Apple iPad Retina Icon Upload
ja: Apple iPad Retina 用アイコンのアップロード

en: Apple iPhone Icon Upload
ja: Apple iPhone 用アイコンのアップロード

en: Apple iPhone Retina Icon Upload
ja: Apple iPhone Retina 用アイコンのアップロード

en: Author Info Box
ja: 作成者情報ボックス

en: Auto
ja: 自動

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Autoplay Video
ja: ビデオの自動再生

en: Autoplay the Lightbox Gallery
ja: Lightbox ギャラリーの自動再生

en: Avada
ja: Revolution Slider 用に Avada スタイルを無効にする

en: Back to Parent Page
ja: 親ページへ戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Image For Header Area
ja: ヘッダーエリアの背景画像

en: Background Image For Main Content Area
ja: メインコンテンツエリアの背景イメージ

en: Background Image for Main Content Area
ja: メインコンテンツエリアの背景画像

en: Background Opacity
ja: 背景透明度

en: Background Pattern
ja: 背景パターン

en: Background Position
ja: 背景の位置

en: Background Repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Background Type
ja: 背景タイプ

en: Banner Code For Content 3
ja: コンテンツ 3 用バナーコード

en: Basis for Excerpt Length
ja: 抜粋の長さの基準

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ja[0]: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ja[0]: プラグインをインストールしています : %s

en: Below
ja: 下

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Layout
ja: ブログレイアウト

en: Blog Meta
ja: ブログメタデータ

en: Blog Page Subtitle
ja: ブログページサブタイトル

en: Blog Page Title
ja: ブログページタイトル

en: Blog Posts
ja: ブログ投稿

en: Blog Single Post
ja: ブログ単一投稿

en: Border Color
ja: ボーダーの色

en: Border Size
ja: ボーダーのサイズ

en: Bottom
ja: 下

en: Boxed
ja: ボックス表示

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Breadcrumbs Font Size
ja: パンくずのフォントサイズ

en: Breadcrumbs Text Color
ja: パンくずのテキストの色

en: Breadcrumbs on Mobile Devices
ja: モバイルデバイスでパンくずを表示

en: Breadcrumbs/Search Bar
ja: パンくず / 検索バー

en: Button
ja: ボタン

en: Button #1
ja: ボタン 1

en: Button #2
ja: ボタン 2

en: Button Large
ja: ボタンの形

en: Button Medium
ja: ボタンサイズ

en: Button Small
ja: ボタンの形

en: Button xLarge
ja: ボタンの形

en: CSS Classes (optional)
ja: CSSクラス（オプション）

en: CSS Code
ja: CSS コード

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
ja: 必要なものをみつけられませんか？しばらく待って以下の検索を行ってみてください！

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption Background
ja: キャプションの背景

en: Caption Background Color
ja: キャプションの背景色

en: Caption Color
ja: キャプション色

en: Caption Font Size
ja: キャプションフォントサイズ

en: Cart
ja: カート

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Center
ja: 中央

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Choose to have the background image display at 100%.
ja: 背景画像を 100% で表示するかを設定

en: Choose to show or hide the header.
ja: ヘッダーの表示・非表示を選択

en: Click here to view button option descriptions.
ja: ボタンオプションの説明を見るにはここをクリック

en: Code
ja: コード

en: Column Spacing
ja: カラムスペース

en: Comment...
ja: コメント...

en: Comments
ja: コメント

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

en: Contact
ja: コンタクト

en: Content Alignment
ja: コンテンツの整列

en: Continue
ja: 続ける

en: Controls the background color for forum header rows.
ja: フォーラムヘッダー行の背景色を設定

en: Controls the background color for the events calendar filter bar.
ja: サイドバーの背景色を設定

en: Controls the background color of form fields.
ja: フォームフィールドの背景色を設定

en: Controls the background color of the footer.
ja: フッターの背景色を設定

en: Controls the background color of the main content area.
ja: メインコンテンツエリアの背景色を設定

en: Controls the background color of the sidebar.
ja: サイドバーの背景色を設定

en: Controls the background color of the top header section used in Headers 2-5.
ja: ヘッダー 2～5 で使われるトップヘッダーセクションの背景色を設定

en: Controls the border color for all forum surrounding borders.
ja: ボーダーを囲むすべてのフォーラムのボーダーの色を設定

en: Controls the color of the date box in blog alternate and recent posts layouts.
ja: Blog alternate の日付ボックスの色と最近の投稿のレイアウトの色を設定

en: Controls the divider color in the sliding bar.
ja: スライディングバーのディバイダーの色を設定

en: Controls the divider color of the first level secondary menu.
ja: ファーストレベルセカンダリメニューのディバイダーの色を設定

en: Controls the text color of the footer font.
ja: フッターフォントのテキストの色を設定

en: Controls the text color of the footer link font.
ja: フッターリンクフォントのテキストの色を設定

en: Controls the text color of the sliding bar heading font.
ja: スライディングバーの見出しフォントのテキストの色を設定

en: Controls the text color of the sliding bar link font.
ja: スライディングバーのリンクフォントのテキストの色を設定

en: Copyright Background Color
ja: コピーライトの背景色

en: Copyright Bar
ja: コピーライトバー

en: Copyright Border Color
ja: コピーライトのボーダーの色

en: Copyright Font Size
ja: コピーライトのフォントサイズ

en: Copyright Text
ja: コピーライトのテキスト

en: Copyright URL
ja: コピーライト URL

en: Copyright URL Text
ja: コピーライト URL テキスト

en: Couldn't find what you're looking for!
ja: あなたが探しているものが見つかりませんでした！

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Custom Marker Icon
ja: カスタムマーカーアイコン

en: Custom styling setting only. Use full image urls for custom marker icons or input "theme" for our custom marker. For multiple addresses, separate icons by using the | symbol or use one for all. ex: Icon 1|Icon 2|Icon 3
ja: カスタムスタイル設定専用。カスタムマーカーアイコンに全画像 Url を使うか、カスタムマーカーに  "テーマ" を入力してください。複数のアドレスの入力は、| 記号でアイコンを区切るかひとつにまとめてください (例. Icon 1|Icon 2|Icon 3)

en: Daily Archives: %s
ja: デイリーアーカイブ：%s

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付の書式

en: Date:
ja: 日付

en: Deeplinking
ja: ディープリンク

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Logo
ja: スムーズハイトを有効にする

en: Default Order
ja: デフォルト順

en: Default Style
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 詳細

en: Disable First Featured Image
ja: 最初のアイキャッチ画像を無効にする

en: Disable the 1st featured image on page.
ja: ページの 1番目のアイキャッチ画像を無効にする

en: Disable the 1st featured image on single post pages.
ja: 単一投稿ページで 1番目のアイキャッチ画像を無効にする

en: Dismiss this notice
ja: この通知を消す

en: Display Copyright Area
ja: コピーライトエリアを表示

en: Display Header
ja: ヘッダーを表示

en: Documentation
ja: オンラインドキュメンテーション

en: Double
ja: ダブル

en: Double Dashed
ja: 二重破線

en: Double Dotted
ja: 二重点線

en: Double Solid
ja: 二重直線

en: Down one
ja: 1つ下に

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Menu Item
ja: 編集メニューアイテム

en: Edit profile
ja: プロフィールの編集

en: Email
ja: 電子メール

en: Email (required)
ja: メールアドレス (必須)

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Email Address For Contact Info
ja: コンタクト情報用電子メールアドレス

en: Email address
ja: 電子メールアドレス

en: Email:
ja: メールアドレス：

en: Enable Sticky Header
ja: 固定ヘッダーを有効にする

en: Enter the text that displays in the copyright bar. HTML markup can be used.
ja: コピーライトバーに表示するテキストを入力。HTML マークアップが使えます。

en: Error 404 Page
ja: エラー 404 ページ

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt Length
ja: 抜粋の長さ

en: Expand
ja: 展開する

en: External Source
ja: 外部リンク

en: Extra
ja: エクストラ

en: Facebook Group
ja: Facebook

en: Fade
ja: フェード

en: Fading Animation
ja: フェードアニメーション

en: Failed to import %s %s
ja: %s %s のインポートに失敗しました。

en: Favicon
ja: favicon

en: Featured Image / Video on Single Post Page
ja: 単一投稿ページのアイキャッチ画像 / ビデオ

en: Featured image %s
ja: FAQ アイキャッチ画像

en: Fixed
ja: 固定

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Background Color
ja: フッターの背景色

en: Footer Border Color
ja: フッターのボーダーの色

en: Footer Font Color
ja: フッターフォントの色

en: Footer Link Color
ja: フッターリンクの色

en: Footer Social Icons Boxed
ja: フッターのソーシャルアイコンボックス表示

en: Footer Widget Divider Color
ja: フッターのウィジェットディバイダーの色

en: Footer Widgets
ja: フッターウィジェット

en: Form Background Color
ja: フォームの背景色

en: Form Border Color
ja: フォームボーダーの色

en: Form Input and Select Height
ja: フォントの行の高さ

en: Form Text Color
ja: フォームテキストの色

en: Full Content
ja: 全コンテンツ

en: Full Slide
ja: フルスライド

en: Full Width
ja: 全幅

en: Global Blog Sidebar Position
ja: グローバルブログサイドバーの位置

en: Global Portfolio Sidebar Position
ja: グローバルポートフォリオサイドバーの位置

en: Go to...
ja: メニュー...

en: Google Map
ja: Google マップ

en: Google Map Address
ja: Google マップ住所

en: Google Map Top Margin
ja: Google マップ上マージン

en: Google Map Type
ja: Google マップの種類

en: Grid Box Color
ja: グリッドボックスの色

en: Grid Element Color
ja: グリッドエレメントの色

en: Half Width
ja: 半分の幅

en: Have A Promotional Code?
ja: プロモーションコードをお持ちですか？

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Border Color
ja: ヘッダーのボーダーの色

en: Header Content 1
ja: ヘッダーコンテンツ 1

en: Header Content 2
ja: ヘッダーコンテンツ 2

en: Header Content 3
ja: ヘッダーコンテンツ 3

en: Header Position
ja: ヘッダーの位置

en: Header Shadow
ja: ヘッダーのシャドー

en: Header Social Icons Boxed
ja: ヘッダーのソーシャルアイコンをボックス表示

en: Header Tagline Font Color
ja: ヘッダータグラインフォントの色

en: Header Tagline Font Size
ja: ヘッダータグラインのフォントサイズ

en: Header Top Background Color
ja: ヘッダートップの背景色

en: Header Width For Left/Right Position
ja: 左右位置のヘッダー幅

en: Heading Background
ja: 見出しの背景

en: Heading Background Color
ja: 見出しの背景色

en: Heading Color
ja: 見出しの色

en: Heading Font Size
ja: 見出しのフォントサイズ

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Details
ja: 詳細を非表示

en: Hide Video Controls
ja: ビデオコントロールを隠す

en: Home
ja: ホーム

en: Home URL:
ja: 画像 URL

en: IMPORTANT: This field must be used for self hosted videos. Self hosted videos do not work correctly on mobile devices. The preview image will be seen in place of your video on older browsers or mobile devices.
ja: 重要 : このフィールドはセルフホストされたビデオに使われます。セルフホストのビデオはモバイルデバイスでは正常に動作しません。古いブラウザやモバイルデバイスでは、ビデオの代わりにプレビュー画像が表示されます。

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
ja: 見つからないようなら、他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: If you want to rephrase your query, here is your chance:
ja: あなたがあなたのクエリを言い換えるしたい場合は、ここにあなたのチャンスです。

en: Image
ja: 画像

en: Image Rollover
ja: 画像ロールオーバー

en: Image Rollover Icons
ja: イメージロールオーバーアイコン

en: Import Options
ja: インポートオプション

en: In pixels or percentage, ex: 100% or 100px. Or Use "auto" for automatic resizing if you added either width or height.
ja: ピクセルまたはパーセント単位 (例. 100% または 100px)。幅や高さを追加した場合、自動リサイズをするには "auto" を使用してください。

en: In reply to:
ja: - 返信

en: Info Box Background Color
ja: 情報ボックスの背景色

en: Info Box Content
ja: 情報ボックスコンテンツ

en: Info Box Styling
ja: 情報ボックスのスタイル

en: Info Box Text Color
ja: 情報ボックスのテキスト色

en: Insert Youtube or Vimeo embed code.
ja: Youtube または Vimeo の埋め込みコードを挿入

en: Insert the video URL that will show in the lightbox.
ja: lightbox で表示するビデオ URL を挿入

en: Install
ja: インストール

en: Install Plugins
ja: プラグインをインストールする

en: Install Required Plugins
ja: 必要なプラグインをインストールする

en: Installed But Not Activated
ja: インストール済ですが、有効化されていません。

en: Installed version:
ja: プラグインをインストールする

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグをインインストールしています %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
ja: プラグインをインストールしています : %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグインをインストール、有効化しています %1$s (%2$d/%3$d)

en: Invalid file type
ja: 無効なファイルタイプです

en: Layout
ja: レイアウト

en: Learn More
ja: 詳細はこちら

en: Leave A Comment
ja: コメントする

en: Left
ja: 左

en: Light
ja: 右

en: Link
ja: リンク

en: Link + Zoom
ja: リンク + ズーム

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link Relationship (XFN)
ja: リンク関係（XFN）

en: Loading the next set of posts...
ja: 投稿の次のセットをロードしています...

en: Log In
ja: ログイン

en: Log out of this account
ja: このアカウントをログアウトする

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Alignment
ja: ロゴの位置

en: Loop Video
ja: ビデオをループ

en: Main Menu Background Color For Header 4 & 5
ja: ヘッダー 4 および 5 用メインメニューの背景色

en: Main Menu Dropdown Font Size
ja: メインメニューのドロップダウンのフォントサイズ

en: Main Menu Dropdown Width
ja: メインメニューのドロップダウンの幅

en: Main Menu Highlight Bar Size
ja: メインメニューのハイライトバーのサイズ

en: Main Menu Item Padding
ja: メニューアイテムの空き

en: Main Navigation Menu
ja: メインナビゲーションメニュー

en: Make [...] Link to Single Post Page
ja: 単一投稿ページへの抜粋リンク に [...] を使う

en: Map Overlay Color
ja: 地図オーバーレイの色

en: Map Zoom Level
ja: マップズームレベル

en: Mega Menu Column Title Size
ja: メガメニュー列タイトルのサイズ

en: Mega Menu Item Divider
ja: メガメニューウィジェットエリア

en: Mega Menu Number of Columns
ja: メガメニューの列数

en: Mega Menu Widget Area
ja: メガメニューウィジェットエリア

en: Menu
ja: メニュー

en: Meta Data Font Size
ja: メタデータのフォントサイズ

en: Mobile Logo
ja: Google マップ幅

en: Mobile Menu Background Color
ja: モバイルメニューの背景色

en: Mobile Menu Border Color
ja: モバイルメニューのボーダーの色

en: Mobile Menu Design Style
ja: モバイルメニューのデザインスタイル

en: Mobile Menu Hover Color
ja: モバイルメニューのホバーの色

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ：%s

en: Move
ja: 移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: Move up
ja: 上に移動

en: Mute Video
ja: ビデオのミュート

en: My Account
ja: マイアカウント

en: Name
ja: 名前

en: Name (required)
ja: お名前 (必須)

en: Navigation Label
ja: ナビゲーションラベル

en: Need a new search?
ja: 新しい検索をしますか？

en: Next
ja: 次

en: Next Post
ja: 次の投稿

en: No
ja: いいえ

en: No Comments
ja: コメントはありません

en: No Icons
ja: アイコンなし

en: No Repeat
ja: 繰り返しなし

en: No Slider
ja: スライダーなし

en: None
ja: なし

en: Not Installed
ja: インストールされていません

en: Number of Footer Columns
ja: フッターの列数

en: Number of Related Posts / Projects
ja: 関連プロジェクト / 投稿の数

en: Number of Search Results Per Page
ja: ページごとの検索結果数

en: Number of Sliding Bar Columns
ja: スライディングバーの列数

en: One Comment
ja: 1 コメント

en: Oops!
ja: おっと！

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
ja: ページが見つかりません。

en: Open Slide Link In New Window
ja: 新しいウインドウでスライドリンクを開く

en: Open Social Icons in a New Window
ja: 新しいウィンドウでソーシャルアイコンを開く

en: Open link in a new window/tab
ja: 新しいウィンドウ/タブでリンクを開く

en: Original: %s
ja: オリジナル：%s

en: Page
ja: ページ

en: Page Content Bottom Padding
ja: ページコンテンツ下部の空き

en: Page Content Top Padding
ja: ページコンテンツ上部の空き

en: Page Title Bar
ja: ページタイトルバー

en: Page Title Bar Background
ja: ページタイトルバーの背景

en: Page Title Bar Background Color
ja: ページタイトルバーの背景色

en: Page Title Bar Background Retina
ja: Retina 用ページタイトルバー背景

en: Page Title Bar Borders Color
ja: ページタイトルバーのボーダーの色

en: Page Title Bar Height
ja: ページタイトルバーの高さ

en: Page Title Bar Text Alignment
ja: ページタイトルバーのテキスト位置

en: Pages
ja: ページ

en: Pages:
ja: ページ :

en: Pagination Font Size
ja: ページングのフォントサイズ

en: Pagination Type
ja: ページングタイプ

en: Parallax Background Image
ja: パララック背景画像

en: Password
ja: パスワード

en: Phone Number For Contact Info
ja: コンタクト情報用電話番号

en: Phone:
ja: 電話番号：

en: Please enter correct details for this required field.
ja: この必須フィールドの正しい詳細を入力してください。

en: Please enter your URL that will be used to link the full slide.
ja: フルスライドのリンクに使用する URL を入力してください

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin activated successfully.
ja: プラグインは正常に有効化しました。

en: Plugin activation failed.
ja: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Popularity
ja: 人気

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Portfolio Posts
ja: ポートフォリオ投稿

en: Portfolio Slug
ja: ポートフォリオスラッグ

en: Post
ja: 投稿

en: Post Comment
ja: コメントを投稿

en: Post Meta
ja: 投稿メタデータ

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Post count: %s
ja: 投稿カウント : %s

en: Posts Slideshow Images
ja: スライドショー画像の投稿

en: Pre-Packaged
ja: プレパッケージされた

en: Predefined Color Scheme
ja: 定義済みカラースキーム

en: Preview
ja: プレビューテキストはここに、カスタムアイコンの選択

en: Previous
ja: 前

en: Previous Post
ja: 前の投稿

en: Price
ja: 価格

en: Primary Color
ja: プライマリーの色

en: Product
ja: 製品

en: Products
ja: 製品

en: Project Details
ja: プロジェクトの詳細

en: Project URL
ja: プロジェクトのURL

en: Project URL Text
ja: プロジェクト URL テキスト

en: Quantity
ja: woocommerce 数量ボックスの背景色を設定

en: Rating
ja: レート

en: ReCaptcha Color Scheme
ja: ReCaptcha カラースキーム

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Recommended
ja: 推奨される

en: Regenerate Thumbnails
ja: サムネイルの再生成

en: Related Posts
ja: 関連投稿

en: Related Posts / Projects
ja: 関連プロジェクト / 投稿の数

en: Related Posts / Projects Speed
ja: 関連プロジェクト / 投稿の数

en: Related Projects
ja: 関連するプロジェクト

en: Remember Me
ja: ログイン情報を記憶

en: Remote file is incorrect size
ja: リモートファイルは不正なサイズです

en: Remote file is too large, limit is %s
ja: リモートファイルが大きすぎます。最大 %s までです。

en: Remove
ja: 削除

en: Remove featured image %s
ja: FAQ アイキャッチ画像

en: Required
ja: 必須

en: Requires Update
ja: 必須

en: Responsive Design
ja: レスポンシブデザイン

en: Return to Required Plugins Installer
ja: 必要なプラグインインストーラに戻る

en: Return to the Dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Review &amp; Payment
ja: レビュー＆支払い

en: Right
ja: 右

en: SUHOSIN Installed:
ja: インストールされていません

en: Search
ja: 検索

en: Search ...
ja: 検索 …

en: Search Bar
ja: 検索バー

en: Search Field Position
ja: 検索サイドバーの位置

en: Search Our Website
ja: このウェブサイトを検索

en: Search Page
ja: 検索ページ

en: Search Page Sidebar 1
ja: 検索ページサイドバー 1

en: Search Page Sidebar 2
ja: 検索ページサイドバー 2

en: Search Results Content
ja: 検索結果コンテンツ

en: Search Results Layout
ja: 検索結果レイアウト

en: Search Sidebar Position
ja: 検索サイドバーの位置

en: Search for:
ja: 検索 …

en: Search results for: %s
ja: 検索結果：%s

en: Search the Forum...
ja: フォーラムを検索 ...

en: Search...
ja: 検索...

en: Search:
ja: 検索

en: Secondary Menu Line Height
ja: セカンダリメニューの行の高さ

en: Select Elastic Slider
ja: Elastic Slider を選択

en: Select Fusion Slider
ja: Fusion Slider を選択

en: Select LayerSlider
ja: LayerSlider を選択

en: Select Sidebar 1:
ja: サイドバー 1 を選択 :

en: Select Sidebar 2:
ja: サイドバー 2 を選択 :

en: Select Widget Area
ja: ウィジェットエリアを選択

en: Select a Background Pattern
ja: 背景パターンを選択

en: Select a Header Layout
ja: ヘッダーレイアウトを選択

en: Select a color to show over the video as an overlay. Hex color code, <strong>ex: #fff</strong>
ja: ビデオ上にオーバーレイする色を選択。16進カラーコード <strong>例: #fff</strong>

en: Select a slider
ja: スライダーを選択

en: Select an image file for your logo.
ja: ロゴの画像ファイルを選択

en: Select an image or video slide. If using an image, please select the image in the "Featured Image" box on the right hand side.
ja: 画像またはビデオスライドを選択。画像を使う場合、右側の　"アイキャッチ画像" で画像を選択してください。

en: Select how the background image repeats.
ja: 背景画像の繰り返し表示方法を選択

en: Select how the heading, caption and buttons will be aligned.
ja: 見出し、キャプション、ボタンをどのように整列するかを選択

en: Select how the slide will link.
ja: スライドをどのようにリンクするか選択

en: Select sidebar 1 that will display on all pages.
ja: すべてのページに表示されるサイドバー 1 を選択

en: Select sidebar 1 that will display on the search results page.
ja: 検索結果ページに表示されるサイドバー 1を選択

en: Select sidebar 1 that will display on this page. Choose "No Sidebar" for full width.
ja: このページで表示するサイドバー 1 を選択。全幅は "サイドバーなし" を選択

en: Select sidebar 2 that will display on the search results page. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
ja: 検索結果ページに表示されるサイドバー 2 を選択。サイドバー 2 はサイドバー 1 が選択されている場合のみ使用することができます。

en: Select the Map Styling
ja: マップスタイルを選択

en: Select the type of slider that displays.
ja: 表示するスライダーの種類を選択

en: Select the unique name of the slider.
ja: スライダーのユニークな名前を選択

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your caption.
ja: キャプションの背後に半透明の背景を使いたい場合にこのオプションを選択してください。

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your heading.
ja: 見出し背後に半透明の背景を使いたい場合、このオプションを選択してください

en: Self-Hosted Video
ja: セルフホストされたビデオ

en: Server Info:
ja: ヘッダー情報

en: Set featured image %s
ja: FAQ アイキャッチ画像

en: Share This Story, Choose Your Platform!
ja: このストーリーを共有、プラットフォームを選択してください！

en: Sharing Box Background Color
ja: Sharing Box の背景色

en: Sharing Box Tagline Text Color
ja: Sharing Box タグラインテキストの色

en: Shipping Address
ja: 発送先

en: Shopping Cart
ja: ショッピングカート

en: Show
ja: 表示

en: Show Author
ja: 作成者を表示

en: Show Author Info Box
ja: 作成者情報ボックスを表示

en: Show Comments
ja: コメントを表示

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Show Post Images in Lightbox
ja: Lightbox で投稿画像を表示

en: Show Post Meta
ja: 投稿メタデータを表示

en: Show Previous/Next Pagination
ja: 前へ/次へのページングを表示

en: Show Project Description Title
ja: プロジェクト説明タイトルを表示

en: Show Project Details
ja: プロジェクト詳細を表示

en: Show Related Posts
ja: 関連投稿を表示

en: Show Social Share Box
ja: ソーシャルシェアボックスを表示

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar 1 Position
ja: サイドバー 1 の位置

en: Sidebar Background Color
ja: サイドバーの背景色

en: Sidebar Padding
ja: サイドバーの空き

en: Sidebar Widget Heading Font Size
ja: サイドバーウィジェットの見出しのフォントサイズ

en: Sidebar Widget Headings Color
ja: サイドバーウィジェットの見出しの色

en: Sidebars
ja: サイドバー

en: Single Dashed
ja: シングル破線

en: Single Dotted
ja: シングル点線

en: Single Solid
ja: シングル直線

en: Site Width
ja: サイトの幅

en: Slide
ja: スライド

en: Slide Link
ja: スライドリンク

en: Slide Link Settings:
ja: スライドリンク設定 :

en: Slide Link Type
ja: スライドリンクタイプ

en: Slider Content Settings:
ja: スライダーコンテンツ設定 :

en: Slider Fallback Image
ja: スライダーフォールバック画像

en: Slider Position
ja: スライダー位置

en: Slider Type
ja: スライダーの種類

en: Sliders
ja: スライダー

en: Slideshow Interval
ja: スライドショーの間隔

en: Slideshow Speed
ja: スライドショーのスピード

en: Slideshows
ja: スライドショー

en: Sliding Bar
ja: スライディングバー

en: Sliding Bar Font Color
ja: スライディングバーのフォントの色

en: Sliding Bar Headings Color
ja: スライディングバーの見出しの色

en: Sliding Bar Item Divider Color
ja: スライディングバーアイテムのディバイダーの色

en: Sliding Bar Link Color
ja: スライディングバーのリンクの色

en: Sliding Bar Open On Page Load
ja: ページロード時にスライディングバーを開く

en: Sliding Speed
ja: スライドのスピード

en: Social Media
ja: ソーシャルメディア

en: Social Sharing
ja: ソーシャルシェア

en: Social Sharing Box
ja: ソーシャルシェアボックス

en: Something went wrong with the plugin API.
ja: プラグイン API で問題が発生しました

en: Sorry, there has been an error.
ja: 申し訳ありません。エラーが発生しました。

en: Source
ja: ソース

en: Space before &lt;/body&gt;
ja:  &lt;/body&gt; の前のスペース

en: Space before &lt;/head&gt;
ja: &lt;/head&gt; の前のスペース

en: Standard Fonts
ja: 標準フォント

en: Status
ja: ステータス

en: Sticky Header
ja: 固定ヘッダー

en: Sticky Header Logo
ja: 固定ヘッダー情報

en: Sticky Header Menu Item Padding
ja: 固定ヘッダーメニューアイテムの空き

en: Sticky Header Navigation Font Size
ja: 固定ヘッダーのナビゲーションのフォントサイズ

en: Strip HTML from Excerpt
ja: 抜粋から HTML を取り除く

en: Submit
ja: 送信

en: Sucessfully imported demo data!
ja: デモデータのインポートに成功しました！

en: Suhosin Post Max Vars:
ja: 投稿メタデータを表示

en: Tag:
ja: &lt;/head&gt; タグの前にコードを追加

en: Tagline For Content 3
ja: コンテンツ 3 用タグライン

en: Tags
ja: タグ

en: The URL the copyright text links to.
ja: コピーライトテキストがリンクする URL

en: The URL the project text links to.
ja: プロジェクトテキストにリンクする URL

en: The custom copyright text that will link.
ja: リンクするカスタムコピーライトテキスト

en: The custom project text that will link.
ja: リンクするカスタムプロジェクトテキスト

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ja: 現在のテーマがサポートしている場合の説明は、メニューに表示されます。

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: インストールと有効化プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: The installation of %1$s failed.
ja: %1$s のインストールに失敗しました。

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: 更新プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: ThemeFusion
ja: テーマオプション

en: This author has not yet filled in any details.
ja: この作成者は詳細を入力していません

en: This image will override the slider on mobile devices.
ja: この画像はモバイルデバイスでスライダーを上書きします

en: Thumbnail Width
ja: サムネイルの幅

en: Tile
ja: タイル

en: Tile Horizontally
ja: 水平方向にタイル表示

en: Tile Vertically
ja: 垂直方向にタイル表示

en: Title
ja: タイトル

en: Title Attribute
ja: title属性

en: Title Color
ja: タイトル色

en: Title Font Size
ja: タイトルのフォントサイズ

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: <span class="code">%s</span> からインストールパッケージをダウンロードしています...

en: To the top
ja: トップへ移動

en: Top
ja: 上

en: Tracking Code
ja: トラッキングコード

en: Type
ja: タイプ

en: Typography
ja: タイポグラフィー

en: Unboxed
ja: アンボックス

en: Underline Dashed
ja: 下線破線

en: Underline Dotted
ja: 下線点線

en: Underline Solid
ja: 下線直線

en: Up one
ja: 1つ上に

en: Update Required
ja: 必須

en: Update recommended
ja: 推奨される

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグをインインストールしています %1$s (%2$d/%3$d)

en: Upload
ja: アップロード

en: Use 100% Width Page
ja: 100% 幅ページを使う

en: Username
ja: ユーザー名

en: Version
ja: WXR ファイル (バージョン %s) はこのバージョンのインポーターではサポートされない可能性があります。アップデートを検討してください。

en: Video Aspect Ratio
ja: ビデオオプション :

en: Video Color Overlay
ja: ビデオカラーオーバーレイ

en: Video Embed Code
ja: Vimeo 埋め込みコード

en: Video MP4 Upload
ja: ビデオ MP4 アップロード

en: Video OGV Upload
ja: ビデオ OGV アップロード

en: Video Options:
ja: ビデオオプション :

en: Video Preview Image
ja: ビデオプレビュー画像

en: Video WebM Upload
ja: ビデオ WebM アップロード

en: View Cart
ja: カートを見る

en: Vimeo Video ID
ja: Vimeo ビデオ ID

en: WP Remote Post:
ja: 関連投稿

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
ja: 警告 - このオプションパネルは Javascript なしには正常に動作しません。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Wide
ja: ワイド

en: Width (Content Columns for Featured Image)
ja: 幅 (アイキャッチ画像のコンテンツ列)

en: WooCommerce
ja: Woocommerce

en: WooCommerce Icon Font Size
ja: WooCommerce アイコンフォントのサイズ

en: WordPress Repository
ja: WordPress　リポジトリ

en: Working...
ja: 作業中...

en: Yearly Archives: %s
ja: 年間アーカイブ：%s

en: Yes
ja: はい

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Youtube Video ID
ja: Youtube ビデオ ID

en: Youtube/Vimeo Video URL for Lightbox
ja: Lightbox で表示する Youtube/Vimeo ビデオ URL

en: Zero size file downloaded
ja: サイズ 0 のファイルがダウンロードされました

en: ZipArchive:
ja: デイリーアーカイブ：

en: Zoom
ja: ズーム

en: bbPress Forum Border Color
ja: bbPress フォーラムのボーダーの色

en: bbPress Forum Header Background Color
ja: bbPress フォーラムヘッダーの背景色

en: bottom center
ja: 中央下

en: bottom left
ja: 左下

en: bottom right
ja: 右下

[ctx: by author]
en: by %s
ja: %s...

en: center center
ja: 中央中央

en: center left
ja: 中央左

en: center right
ja: 中央右

en: days
ja: 日

en: hours
ja: 時間

en: in forum
ja: フォーラムロール :

en: in reply to:
ja: - 返信

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
ja: 展開する

en: sub item
ja: サブアイテム

en: top center
ja: 上中央

en: top left
ja: 左上

en: top right
ja: 右上
